Ambasadorka Królestwa Niderlandów z wizytą w polskim startupie REBREAD

Walka z marnowaniem żywności wymaga współpracy nie tylko na poziomie lokalnym, ale także globalnym, międzynarodowym

Każdy wypieczony bochenek chleba to pochłonięte surowce, woda, energia i ludzka ciężka praca. Niesprzedany, niezjedzony, nieprzerobiony trafi na śmietnik lub do utylizacji, co wiążę się z wygenerowaniem kolejnych gazów cieplarnianych do atmosfery. Polski startup udowadnia, że czerstwy chleb jest doskonałym surowcem, który można zatrzymać w obiegu i wykorzystać ponownie.

Nad potencjałem chleba i możliwościami jego wykorzystania przy produkcji nowych produktów REBREAD pracuje już dwa lata. Przez ten czas powstały gotowe rozwiązania na kwasy chlebowe, peelingi, a nawet bio filament do druku 3D.

Pani Ambasador przed degustacją cyrkularnego chleba wypieczonego na bazie uratowanego przez REBREAD pieczywaO tych rozwiązaniach Katarzyna Młynarczyk, współzałożycielka REBREAD opowiadała w zeszłym roku na organizowanym przez Innovo #Circular Week i spotkaniu  "Thinking circular", które odbyło się w ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie.

To właśnie na tym spotkaniu pani Daphne Bergsma pani Ambasador, po raz pierwszy usłyszała o misji REBREAD, a ponieważ od dawna zwracała ogromną uwagę na odpowiedzialne gospodarowanie surowcami i energią oraz duży problem marnowania żywności na świecie, pomysł na proste ratowanie chleba zwrócił na siebie uwagę. Jej marcowa wizyta w Krakowie związana z kilkoma dyplomatycznymi spotkaniami, stworzyła idealną możliwość, by odwiedzić pracownię REBREAD i przyjrzeć się z bliska badaniom i pracy zespołu. W czasie wizyty towarzyszył jej Radca Ekonomiczny Sanne Kaasjager.

Laboratorium REBREAD znajduje się w jednej z krakowskich dzielnic. To tutaj ekipa startupu kruszy, suszy, praży, moczy, filtruje i bada chlebowy surowiec.
Pomysły REBREAD opierają się przede wszystkim na hierarchii odzyskiwania żywności Food Recovery Hierarchy opracowaną przez EPA, federalną agencję Stanów Zjednoczonych działającą na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. 

“Najważniejsze dla nas są rozwiązania, które umożliwiają przerabianie czerstwego chleba na kolejne produkty spożywcze, zgodnie ze standardem upcycled food - dbając o wysokie walory prozdrowotne, ekologiczne procesy produkcyjne i maksymalne wykorzystanie surowca. Obecnie intensywnie pracujemy nad łączeniem chlebowego surowca ze spożywczymi grzybami koji, co pozwala wytwarzać pyszną, wysokobiałkową żywność bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego” tłumaczy Ewa Jarosz, główna Project Manager REBREAD. 


Goście z Ambasady Królestwa Niderlandów pani Ambasador Daphne Bergsma oraz Radca Ekonomiczny Sanne Kaasjager w czasie wizyty w laboratorium mieli okazję skosztować prawdziwego kwasu chlebowego i breadbuchy, orzeźwiającego napoju bogatego w składniki odżywcze i proteiny. Mogli też przyjrzeć się procesowi tworzenia koji powder, przyprawy o smaku umami, którą REBREAD otrzymuje z czerstwego chleba i spożywczych pleśni koji, tych samych, których używa się do produkcji sake czy sosów sojowych.

Koji powder - przyprawa o smaku umami w poszczególnych etapach produkcji


“Pracujemy nad rozwiązaniami, które można byłoby wykorzystać w każdym miejscu na świecie. Transportowanie suchego pieczywa z jednego końca świata na drugi, by zaraz wrócił w przerobionej postaci, generowałoby zbyt wysoki ślad węglowy, a tego chcemy uniknąć. Dlatego, zamiast masowej produkcji, postanowiliśmy dzielić się z partnerami wiedzą, by sami mogli przerabiać chleb, bazując na swoich lokalnych źródłach i wspierając w ten sposób lokalną gospodarkę obiegu zamkniętego” wyjaśnia Katarzyna Młynarczyk, współzałożycielka REBREAD.

Warto podkreślić, że rozwiązania, nad którymi pracuje zespół wpisuje się w obszar ESG i może pomóc osiągnąć niefinansowe efekty, partnerom, z którymi REBREAD współpracuje. Produkty, które można stworzyć, zakres prowadzonych szkoleń z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zaproszenie do współpracy z REBREAD można znaleźć na stronie startupu pod adresem https://www.rebread.com/

“Jest wiele cennych pomysłów i rozwiązań, które warto rozpowszechnić i wdrażać, by uczynić światową gospodarkę bardziej cyrkularną. Dzięki współpracy tej lokalnej, ale przede wszystkim globalnej, międzynarodowej, zdecydowanie szybciej osiągniemy efekty, których nam tak bardzo trzeba” podkreśla pani Ambasador Daphne Bergsma. “Misja ratowania chleba i zatrzymywania tego surowca w obiegu powinna być realizowana wszędzie, gdzie się go piecze i sprzedaje, a więc nie tylko w Polsce, ale i Holandii i w innych miejscach na świecie. Na spotkaniu z REBREAD mieliśmy okazję przekonać się, jak niewiele trzeba, by nie tylko zachować cenne surowce, ale i stworzyć nowe możliwości inicjowania współpracy lokalnych przedsiębiorców, o czym na pewno będę mówić przy następnych spotkaniach poświęconych przeciwdziałaniu marnowania żywności”.

Problem marnowania produktów spożywczych dotyka każdego kraju nie tylko w Europie, ale i na świecie. Szacuje się, że każdego roku marnuje się aż ⅓ wytworzonej światowej żywności. Można zatem przyjąć, że ok. 30% powierzchni kuli ziemskiej, wykorzystywanej w celach rolniczych i hodowlanych, przeznaczona jest na produkcję żywności, która nigdy nie zostanie skonsumowana. Taką ilością jedzenia moglibyśmy wykarmić ok. 2 mld ludzi, co wyeliminowałoby głód na świecie. 

Jak widać, jest jeszcze dużo do zrobienia. Jednak stwarzając okazję do wymiany pomysłów i rozwiązań, współpracując na poziomie lokalnym i globalnym, możemy szybciej wdrażać zmiany i reagować na aktualne światowe problemy związane z marnowaniem żywności.

Radca Ekonomiczny Sanne Kaasjager w czasie prezentacji procesu produkcji koji powder z uratowanego chleba