W Rebread realizujemy innowacyjne projekty badawcze i rozwojowe wspólnie z producentami, którzy poszukują zrównoważonych rozwiązań dla zagospodarowania nadwyżek produkcyjnych i strumieni bocznych. Przeprowadzamy proces innowacji dla producentów, który wykorzystuje ponownie surowce i przekształca je w nowe produkty rynkowe.
W 2024 roku, we współpracy z jedną z największych polskich firm piekarniczych, Rebread przeprowadziło badania nad ponownym wykorzystaniem strumieni bocznych z produkcji sucharków i grzanek. Takie strumienie boczne zawierają dodatki, które są wymagające dla procesów fermentacyjnych. Głównym celem więc było sprawdzenie, czy nadwyżki z produkcji sucharków i grzanek (podwójnego wypieku) mogą być wartościowym surowcem dla fermentacji i tworzenia nowych kategorii produktów. Badania te wpisują się w koncepcję produkcji piekarniczej zgodnej z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Prace nad wykorzystaniem sucharków i grzanek jako innowacyjnego substratu do fermentacji prowadzono w laboratorium Rebread w Krakowie. Skoncentrowaliśmy się na dwóch technologiach:
Testy w Rebread potwierdziły, że ponowne wykorzystanie sucharków i grzanek ma sens zarówno pod względem wydajności, jak i walorów sensorycznych.
Końcowe próbki badawcze wykazały duży potencjał w zagospodarowaniu strumieni bocznych w produkcji piekarniczej. Wyniki fermentacji sugerują możliwość włączenia strumieni bocznych produkcji sucharków i grzanek jako:
Producent, z którym współpracowaliśmy, wyraził szczególne zainteresowanie naszym funkcjonalnym składnikiem CrumbsUp i wykonał dodatkowe testy w produkcji własnej. Po przeprowadzeniu testów, analizy rentowności produkcji i oceny rynkowej klient nie zdecydował się na wdrożenie rozwiązania. Firma pozostaje jednak otwarta na możliwość współpracy w zakresie wykorzystania tych surowców w przyszłych projektach Rebread.
Projekt z powodzeniem pokazał, jak można zagospodarować strumienie boczne z produkcji problematycznych w dalszym przetwarzaniu produktów podwójnego wypieku. Zawracając do obiegu sucharki i grzanki, tworzymy wartość dodaną w sektorze spożywczym poprzez innowację produktową, upcykling i zrównoważoną produkcję. To przykład praktycznego zastosowania założeń GOZ i odpowiedzialnej konsumpcji.
Obecny status: zakończenie testów recepturowych w skali laboratoryjnej i testów w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.