Nowe życie dla strumieni bocznych sucharków i grzanek

ZRÓWNOWAŻONE BIAŁKO | NAPOJE FERMENTOWANE
W ramach projektu z jednym z liderów polskiej branży piekarniczej przeprowadziliśmy testy nad ponownym wykorzystaniem sucharków i grzanek (tzw. odpady z podwójnego wypieku) jako surowców do fermentacji. Wyniki potwierdziły ich wysoki potencjał w kontekście zrównoważonej produkcji i innowacji produktowej!

WSPÓŁPRACA REBREAD Z PRODUCENTAMI PIEKARNICZYMI

W Rebread realizujemy innowacyjne projekty badawcze i rozwojowe wspólnie z producentami, którzy poszukują zrównoważonych rozwiązań dla zagospodarowania nadwyżek produkcyjnych i strumieni bocznych. Przeprowadzamy proces innowacji dla producentów, który wykorzystuje ponownie surowce i przekształca je w nowe produkty rynkowe.

Napoje fermentowane to jeden ze sposobów ponownego wykorzystania nadwyżek piekarniczych

POTENCJAŁ UPCYKLINGU SUCHARKÓW I GRZANEK

W 2024 roku, we współpracy z jedną z największych polskich firm piekarniczych, Rebread przeprowadziło badania nad ponownym wykorzystaniem strumieni bocznych z produkcji sucharków i grzanek. Takie strumienie boczne zawierają dodatki, które są wymagające dla procesów fermentacyjnych. Głównym celem więc było sprawdzenie, czy nadwyżki z produkcji sucharków i grzanek (podwójnego wypieku) mogą być wartościowym surowcem dla fermentacji i tworzenia nowych kategorii produktów. Badania te wpisują się w koncepcję produkcji piekarniczej zgodnej z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

SUCHARKI I GRZANKI JAKO BAZA DLA ŻYWNOŚCI I NAPOJÓW

Prace nad wykorzystaniem sucharków i grzanek jako innowacyjnego substratu do fermentacji prowadzono w laboratorium Rebread w Krakowie. Skoncentrowaliśmy się na dwóch technologiach:

1. Fermentacja stała – nowy składnik piekarniczy (CrumbsUp)

  • Wykorzystany surowiec:
    Sucharki i grzanki z potencjalnie problematycznymi dodatkami dla fermentacji, takimi jak olej czy pieprz.
  • Proces technologiczny:
    Fermentacja stała z użyciem wybranych szczepów grzybów strzępkowych.
  • Wydajność procesu:
    Z 100 kg strumieni bocznych z produkcji sucharków lub grzanek można uzyskać 70 kg nowego składnika piekarniczego CrumbsUp.
  • Otrzymany efekt:
    Sproszkowany składnik o jasnym kolorze i delikatnym, lekko słodkim smakiem z nutą serową. Idealny do ponownego wykorzystania w dalszej produkcji sucharków czy przekąsek chlebowych.
CrumbsUp to przykład efektywnego upcyklingu sucharków – ich ponownego wykorzystania w dalszej produkcji przekąsek

2. Fermentacja ciekła – nowy napój probiotyczny

  • Wykorzystany surowiec:
    Sucharki.
  • Proces technologiczny:
    Fermentacja bakteriami kwasu mlekowego.
  • Wydajność procesu:
    Z 100 kg strumieni bocznych z produkcji sucharków można uzyskać ponad 1000 litrów napoju.
  • Otrzymany efekt:
    Niskokaloryczny napój roślinny o kremowej barwie i przyjemnym, lekko kwaśnym smaku z dodatkiem naturalnych soków. Zastosowanie jako baza dla zdrowych napojów, w tym napojów probiotycznych i bez laktozy.
Testowe napoje probiotyczne dosmaczyliśmy naturalnymi sokami

Testy w Rebread potwierdziły, że ponowne wykorzystanie sucharków i grzanek ma sens zarówno pod względem wydajności, jak i walorów sensorycznych.

OCENA EFEKTYWNOŚCI I MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY

Końcowe próbki badawcze wykazały duży potencjał w zagospodarowaniu strumieni bocznych w produkcji piekarniczej. Wyniki fermentacji sugerują możliwość włączenia strumieni bocznych produkcji sucharków i grzanek jako:

  1. Funkcjonalny składnik przekąsek, który poprawia zawartość makroskładników odżywczych w produkcie końcowym oraz dodaje unikalnego smaku umami. Możliwe zastosowanie obejmuje funkcjonalny dodatek 10% do mieszanek do wypieku sucharków i przekąsek czy posypkę umami w słonych przekąskach. 
  2. Napój probiotyczny lub baza probiotyczna, czyli niskokaloryczna alternatywa dla napojów fermentowanych, dla osób poszukujących naturalnych zdrowych napojów takich jak kombucha i roślinnych napojów bez cukru.

Producent, z którym współpracowaliśmy, wyraził szczególne zainteresowanie naszym funkcjonalnym składnikiem CrumbsUp i wykonał dodatkowe testy w produkcji własnej. Po przeprowadzeniu testów, analizy rentowności produkcji i oceny rynkowej klient nie zdecydował się na wdrożenie rozwiązania. Firma pozostaje jednak otwarta na możliwość współpracy w zakresie wykorzystania tych surowców w przyszłych projektach Rebread. 

Projekt z powodzeniem pokazał, jak można zagospodarować strumienie boczne z produkcji problematycznych w dalszym przetwarzaniu produktów podwójnego wypieku. Zawracając do obiegu sucharki i grzanki, tworzymy wartość dodaną w sektorze spożywczym poprzez innowację produktową, upcykling i zrównoważoną produkcję. To przykład praktycznego zastosowania założeń GOZ i odpowiedzialnej konsumpcji.

Obecny status: zakończenie testów recepturowych w skali laboratoryjnej i testów w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.

SPRAWDŹ WIĘCEJ CASE STUDIES REBREAD

Goizane Lizarralde

Responsable de I&D, Artadi Alimentación S.L.
"Działając w Hiszpanii, Rebread udowodnił, że jest profesjonalnym i niezawodnym partnerem, konsekwentnie dotrzymującym terminów realizacji projektów i dostarczającym wysokiej jakości badania i innowacyjne rozwiązania."

Javier Valero Relloso

Open Innovation Manager, Blendhub S.L.
"Nasza współpraca rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku z Rebread jako jednym z 10 wybranych start-upów w ramach Affordable Nutrition Scale-Up Challenge. Wierzymy, że Rebread jest u progu udanego wprowadzenia na rynek i komercjalizacji swojego innowacyjnego składnika żywności CrumbsUp."
GOTOWI, BY ZAMIENIĆ WASZE NADWYŻKI W WARTOŚĆ?
Bread black and white graphics