Zamieniliśmy rzemieślniczy chleb w kraftowy alkohol, który zdobył złoto 

Potrzeba uratowania chleba zrodziła pomysł

Worki niesprzedanego pieczywa w czasie pandemii, zarówno z naszej piekarni HANDELEK, jak i sklepów, które odwoziły nam tzw. zwroty, piętrzyły się na zapleczu.
Po tym, jak natknęliśmy się w internecie na artykuł o austriackiej piekarni ​​Bäckerei Therese Mölk, która od 2019 roku przetwarza nadwyżkowe pieczywo na rzemieślniczy alkohol we własnej destylarni, postanowiliśmy to wypróbować w Polsce.

Przez sześć miesięcy pieczołowicie gromadziliśmy i suszyliśmy chleb. Znaleźliśmy na Podkarpaciu destylarnię, do której przekazaliśmy surowiec w fachowe ręce mistrza destylacji Grzegorza Pińczuka z Podkarpackiej Destylarni Okowity

W ten sposób powstał nasz destylat z krastu - wysuszonego i skruszonego chleba. Taką też otrzymał nazwę - OKOWITA KRAST - i tak uratowaliśmy pierwszą tonę pełnowartościowego chleba.

pierwszy transport chleba do podkarpackiej destylarni

Złoto dla kraftowego alkoholu zero waste z uratowanego chleba

W czerwcu 2021 roku zadebiutowaliśmy z tym produktem na rynku mocnych alkoholi kraftowych prezentując Okowitę KRAST jako destylat zero waste stworzony w całości z uratowanego pieczywa. 

Dzięki unikalnej mieszance wysokiej jakości mąk oraz dodatków w postaci suszonych owoców, orzechów i nasion nasz trunek spotkał się z bardzo serdecznym odzewem zarówno osób z branży alkoholowej, jak i konsumentów. Opinie ekspertów były jednoznacznie pozytywne:

debiut naszego pierwszego kraftowego alkoholu z uratowanego chleba
„W smaku dużo przyjemnej słodkości, mleczność, wafelek, ale też i bardziej gorzka, orzechowa nuta i drożdże. W finiszu orzechy, zwłaszcza pistacje oraz sól i pieprz” - Łukasz Gołębiewski, Spirits.com.pl
„Trunek pachnie razowym chlebem Z dodatkami żurawiny, zbożem, sianem i owocami, głównie śliwkami. W smaku sporo goryczki, Okowita jest gorzko-cierpka, i kremowo-mleczna, z nutami orzechów. Finisz długo rozgrzewający, orzechy, razowe pieczywo, sól i pieprz”. - Marcin Młodożeniec, 40procent.pl
„Fenomenalny wyrób. Złożony, zaskakujący. Zdecydowanie jedna z najciekawszych Okowit pitych przeze mnie”. - Vodka Lover - Degustacja Wódki
Mnóstwo pytań, dużo zainteresowania i pochwał idei ratowania chleba

Największa niespodzianka dla nas i jednocześnie potwierdzenie słuszności obranej przez nas drogi przyszła w październiku podczas IV Warsaw Spirits Competition 2021. Nasz kraftowy trunek otrzymał podwójne złoto, wygrywając w kategorii “Mocnych rzemieślniczych alkoholi pochodzenia zbożowego”.

Szansa na ratunek 

Poza walorami smakowymi, które prawdziwe pieczywo wnosi do alkoholu, bardzo ważne jest to, że ma ono również bardzo wysoką wydajność podczas destylacji. Oznacza to, że można uratować znaczne ilości pieczywa. Z dumą możemy powiedzieć, że w każdej 0,5 l butelce naszego destylatu znajdują się aż trzy pełne bochenki uratowanego chleba. Taki alkohol ma mniejszy ślad węglowy od podobnych produktów nie tylko dlatego, że proces jego powstawania pozbawiony jest zasadniczego komponentu - produkcji samego surowca. Jego kolejną zasługą jest przeciwdziałanie emisji metanu i innych gazów cieplarnianych powstających w procesie utylizacji odpadów piekarniczych. 

Jest to zdecydowanie jeden z kierunków na uratowanie niesprzedanego chleba i początek drogi do dalszych poszukiwań na zastosowanie tego cennego surowca.