Upcycled food i zasada - Projektowanie Globalne, Produkcja Lokalna

Ogromna skala problemu

Każdego roku na świecie marnuje się ok. ⅓ wyprodukowanej żywności. W Polsce to ok. 5 mln ton rocznie. Chleb jest czołówce produktów, które najczęściej trafiają do kosza. Szybko czerstwieje i nie ma zwyczaju i pomysłów na dalsze jego wykorzystanie. Z tego powodu energia, woda i surowce potrzebne do jego wyprodukowania marnują się bezmyślnie i bezpowrotnie. Do tego utylizacja żywności generuje znaczne ilości gazów cieplarnianych.
Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, że na świecie głoduje ok. 700 mln ludzi, a wyrzucone jedzenie pozwoliłoby wykarmić 2 mln osób -  aż trudno w to uwierzyć.
Zarysowuje się nam przerażający obraz marnotrawienia, chaosu i absurdu.

Nasz szacunek do chleba i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i środowisko naturalne zmobilizowały nas do aktywnej pracy dla idei REBREAD.


Najpierw alkohol, a potem cyrkularny chleb z chleba


Kraftowy alkohol wysokoprocentowy, który udało się stworzyć z uratowanego pieczywa, to początek poszukiwań i realizowanej przez nas misji REBREAD dla rozwiązania globalnego problemu marnowania chleba.

Skoro można z niego zrobić alkohol, to na pewno da się go przetworzyć na inne, wartościowe produkty.
Przystąpiliśmy więc do opracowania kolejnych innowacyjnych receptur. Tym razem do wypieku cyrkularnych chlebów, gdzie nawet do 30% mąki zastąpiliśmy krastem - skruszonym, uratowanym chlebem. Udało się! Wypieczone chleby były równie pachnące, sprężyste, smaczne, jak te z tradycyjnego wypieku. Dodatkowo okazało się, że cyrkularny chleb zawierający w sobie krast zachowuje świeżość na dłużej! Wypiekanie cyrkularnego pieczywa przez piekarnie pozwoliłoby nie tylko na ograniczenie zużycia zasobów, ale także na uzyskanie przez właścicieli sporych oszczędności finansowych.

Upcycled food i inne produkty z chleba

Zgromadziliśmy wokół siebie międzynarodowe grono zaprzyjaźnionych naukowców i rzemieślników z różnorodnych dziedzin. Szybko okazało się, że produkty, które mogą powstawać na bazie uratowanego chleba stanowią bardzo szeroką kategorię. W różnych częściach świata powstawały różne pomysły, projekty i inicjatywy, ale wiedza ta była albo rozproszona, cząstkowa albo brakowało odpowiednich badań. Postanowiliśmy to uporządkować, uzupełnić i przygotować do użycia dla innych.
Chcemy, by nasze receptury były cyrkularne, a nowe produkty były projektowane w duchu zero waste. 

Udało nam się zdobyć ponad 400 tys. zł dofinansowania w ramach „Bonu na innowacje”. W ramach prac badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z katedrą Technologii Węglowodanów I Przetwórstwa Zbóż Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowujemy charakterystykę mikrobiologiczną i optymalne metody suszenia pieczywa pochodzącego ze zwrotów. Wyniki naszych badań będą miały kluczowe znaczenie dla precyzyjnego określenia momentu, w którym czerstwy chleb otrzymuje status odpadu i ile mamy czasu na wydłużenie cyklu jego rynkowego życia poprzez dalsze przetwarzanie na inne wartościowe produkty.‍

Współpraca z Uniwersytetem W Poznaniu i kolejnymi jednostkami, także zagranicznymi, owocuje cennymi wynikami badań.
Okazuje się, że suche pieczywo można przerobić nie tylko na nowe produkty piekarnicze i spożywcze, destylaty, piwo i kwas chlebowy, ale też na podłoże do uprawy jadalnych grzybów, a nawet kosmetyki!

Więcej o produktach przeczytaj tutaj …….(link do zakładki)


Możliwości jest bardzo dużo, a nowe technologie i receptury mogą pomóc w innych branżach. Zamiast używać w popularnych peelingach łupin orzechów, importowanych z daleka muszli albo syntetycznych drobinek ścierających, które później przedostają się do wód, można użyć produktu chlebowego, który jest bezpieczny dla środowiska. Dodatkowo jest tańszy, bo można go pozyskać z lokalnych piekarni i tym samym ograniczyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.
Innym przykładem jest uzyskana z chleba przyprawa o smaku umami, którą można otrzymać dzięki połączeniu chleba ze spożywczymi grzybami Koji. To może stanowić doskonałe rozwiązanie dla pełnowartościowych produktów stanowiących alternatywę dla tych, którzy chcieliby przejść na dietę roślinną, ale po prostu uwielbiają smak mięsa i chcieliby go zachować.

Produkty z chleba: przyprawa umami, peeling do ciała, wysokoprocentowy alkohol


W REBREAD przyświeca zasada „Projektowanie Globalne, Produkcja Lokalna” 

Ponieważ idea gospodarki cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju jest nam bliska, nie chcemy z jednego końca świata transportować bagietek i przerabiać je na nowy produkt, by zaraz odesłać je tą samą drogą. Byłoby to zbyt duże obciążenie dla środowiska i niepotrzebne zużycie energii.
Rozwiązaniem tego jest opracowanie receptur i udostępnienie ich, by inne osoby mogły je wykorzystać i tym samym ratować chleb w innej części świata.

Chcemy stworzyć wokół chleba cały ekosystem oparty na idei open manufacturing, co wyróżnia nas spośród większości startupów. W ten sposób, poprzez współtworzenie know-how w ramach otwartej produkcji, systemowo i skutecznie będziemy mogli rozwiązać problem marnowania chleba na całym świecie. Jako REBREAD chcemy inspirować i łączyć dostawców z nabywcami tworząc lokalne sieci współpracy. Dzięki temu będzie można wypracować najlepsze, uniwersalne rozwiązania dla każdego miejsca na świecie, zgodnie z zasadą “Design Global, Manufacture Lokal” czyli „Projektowanie Globalne, Produkcja Lokalna”.