Nasza  misja ratowania chleba zwróciła uwagę zagranicznych firm

Prestiżowy program BIND 4.0 Open Innovation And Acceleration ogłosił wyniki finalistów tegorocznego konkursu. Na liście znalazły się trzy startupy z Polski, w tym my - REBREAD! 

Współpraca startupów z gigantami rynku

Hiszpański Program BIND 4.0 wspierał młode firmy w kategoriach Intelligent Industry, Clean Energy & Sustainability, Health Tech I Food Tech przez 7 dotychczasowych edycji, w których otrzymały takie wsparcie. Startupy z całego świata rywalizowały o zakwalifikowanie się. Nic w tym dziwnego - program pomaga im wejść na rynek, zaistnieć, zdobyć finansowanie, mentoring, akcelerator i wsparcie biznesowe. Jednak to nie wszystko.

Co najważniejsze, BIND 4.0 zapewnia wybranym startupom programu realną współpracę z największymi gigantami rynku mającymi siedzibę w Kraju Basków, w Hiszpanii Jak Unilever, Coca-Cola, Siemens, Okin czy Eroski. Obie strony czerpią z tego układu ogromne korzyści. Startupy mają szansę zaistnieć na rynku, zdobyć płatnego klienta i zacząć wdrażać pomysły na szerszą skalę. 

Z kolei duże korporacje, mogą wykorzystywać we własnych fabrykach rozwiązania startupu, z którym współpracują i w ten sposób redukować emisję, oszczędzać energię, minimalizować odpady i tworzyć w przyszłości jeszcze bardziej zrównoważony przemysł. Zatem efektem prawdziwej współpracy pomiędzy startupem a firmą jest m.in. wdrożenie realnych zmian dzięki poczynionym inwestycjom.

Wysoce innowacyjny program międzynarodowy

Żeby skorzystać z programu, należy przejść kilka etapów kwalifikacyjnych, które są oceniane drobiazgowo i merytorycznie. W ubiegłym roku wybrano tylko 28 startupów, które mogły rozwijać swoje projekty i uczestniczyć w programie BIND 4.0.

Zgłoszenia do tegorocznego, siódmego już naboru, rozpoczęły się w lipcu, a zakończyły we wrześniu. Ponad 700 Startupów z 70 krajów złożyło swoje aplikacje. Po pierwszej ocenie jury dopuściło do drugiego etapu tylko 125 firm. Kolejnym krokiem była prezentacja sprzedażowa przed klientami korporacyjnymi. Podczas Pitching Session trzeba było zaprezentować swój startup i przekonać publiczność o wartości swojego rozwiązania. To był decydujący moment, po którym duże przodujące w branży firmy wskazywały finalistów, czyli młodych przedsiębiorców, których chciały zaprosić do współpracy.

Biuro Basque Trade & Investment Poland & Ukraine przeprowadziło wiele ukierunkowanych kampanii promocyjnych na rynkach polskim i ukraińskim.

Z Polski do finału programu zakwalifikowały się trzy startupy: REBREAD, Surveily i Silencions. Kraj Basków jest domem dla jednych z najbardziej wpływowych firm produkcyjnych na świecie i obopólną korzyścią jest to, że przełomowe polskie startupy mają możliwość przyspieszenia rozwoju i zanurzenia się w baskijskim ekosystemie przemysłowym.

Wybrani zostaną tylko najlepsi

W sumie lista finalistów ogłoszona przez BIND 4.0 obejmuje 67 startupów z 32 krajów. 

"W tym roku BIND 4.0 otrzymał największą liczbę międzynarodowych wnioskodawców w 7 dotychczasowych edycjach, udowadniając po raz kolejny, że BIND 4.0 Open Innovation & Acceleration Program stał się międzynarodową platformą referencyjną z potencjałem wpływu startupów na całym świecie na baskijski ekosystem przemysłowy. Jesteśmy dumni, że wśród finalistów znalazły się REBREAD, Surveily I Silencions." - Relacjonuje Zespół Koordynujący BIND 4.0. 

"Rebread został wybrany jako jeden z finalistów, a jego potencjał został wysoko oceniony przez partnerów korporacyjnych biorących udział w tym roku", mówi Zespół Koordynujący BIND 4.0.

‍Gospodarka cyrkularna i zrównoważony rozwój to przyszłość

Ograniczenie emisji, zrównoważone wykorzystanie surowców, zmniejszenie ilości odpadów i zielone łańcuchy dostaw są tym, co zadecyduje o tym, jak szybko poradzimy sobie z katastrofą klimatyczną. Nie jest to już opcja, ale konieczność, dlatego coraz więcej firm sięga po zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania. Rebread przyciągnął uwagę kilku gigantów rynku, którzy pracują nad włączeniem bardziej zrównoważonych rozwiązań do swoich zakładów.

"Pracujemy nad technologiami, dzięki którym niesprzedane, niewykorzystane pieczywo, zamiast trafiać do śmietnika, wraca do obiegu jako surowiec do nowych, nieoczywistych produktów. Jeśli te rozwiązania zaczną stosować firmy w różnych częściach świata, pomoże nam to rozwiązać m.in. globalny problem marnowania żywności - mówi Katarzyna Z REBREAD 

"Jesteśmy dumni, że nasz pomysł znalazł zrozumienie i uznanie za granicą. To pokazuje, że nasza wizja zmiany jest zrozumiała, potrzebna i realna. Niesprzedany czy czerstwy chleb nie jest odpadem, ale surowcem. Fakt, że wśród finalistów z całego świata potencjał w polskim startupie został dostrzeżony, również dodaje wiatru w żagle - kontynuuje Katarzyna Młynarczyk, która zaprezentowała pomysł podczas drugiego etapu procesu BIND 4.0 startup selection.

W ciągu najbliższych tygodni odbędą się spotkania przedstawicieli startupów z

przedstawicielami firm, aby omówić konkretne działania i szczegóły płatnych projektów w ramach współpracy startup - korporacja. 

Ostateczne wyniki umów pomiędzy partnerami a międzynarodowymi startupami w tegorocznym programie akceleracyjnym BIND 4.0, zostaną ogłoszone w styczniu 2023 roku.