Idea Rebread na DemoDay Foodtech 2021

Gospodarka cyrkularna  to nie wybór a konieczność

Branża spożywcza bardzo mocno wpływa na środowisko naturalne i warunki klimatyczne. Nic więc dziwnego, że procesy produkcji żywności, jej dystrybucji i gospodarka odpadami muszą być realizowane w sposób maksymalnie zrównoważony i cyrkularny. 

Obecnie światowa gospodarka jest tylko w 8,8% gospodarką cyrkularną. Oznacza to, że tylko tyle procent ze 100 miliardów ton paliw kopalnych, metali, biomasy i minerałów jest co roku wykorzystywanych ponownie. Aż 40% odpadów trafia na wysypiska śmieci, choć mogłaby z powrotem wrócić do obiegu. Gospodarka cyrkularna jest koniecznością w każdej branży, dlatego poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii, które wzmocnią system obiegu zamkniętego, jest na wagę złota.

Połączenie technologii i branży spożywczej na FoodTech

Na całym świecie są odpowiedzialne firmy, które uwzględniają w swojej działalności cyrkularne rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i wciąż szukają nowych ulepszeń. W tych poszukiwaniach pomaga FOODTECH.AC - akcelerator łączący technologię i branżę spożywczą. Organizowane przez FOODTECH.AC międzynarodowe panele dyskusyjne to świetna okazja do wymiany pomysłów, inspiracji i dyskusji w poszukiwaniu zaawansowanej technologii nowych rozwiązań. 

Równolegle do konferencji odbywa się wydarzenie pn. Demo Day, w czasie którego przedstawiane są polskie startupy związane właśnie z branżą spożywczą. To tutaj prezentowane są zupełnie nowe i często zaskakujące pomysły, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowe rozwiązania.

W poprzednich edycjach prezentowano m. innymi polski zamiennik drobiu stworzony przez firmę Roślinny Qurczak, czy pierwszy na świecie wegański jogurt z białej fasoli zaprezentowany przez It’sBean. Nasza działalność i potencjał idei zostały zauważone, dlatego znaleźliśmy się wśród panelistów DemoDay na Foodtech 2021 i mieliśmy okazję, by zaprezentować swoje pomysły.

 

‍”Naszym głównym celem jest uratowanie jak największej ilości niesprzedanego chleba. Chcemy stworzyć nowe rozwiązania, by czerstwy chleb zmienił się z odpadu w surowiec, który można ponownie wykorzystać” opowiadała Katarzyna Młynarczyk, która przedstawiała ideę REBREAD.

Pokazała, że chleb jest pełnowartościowym surowcem, który może być ponownie wykorzystany do tworzenia nowych produktów. Wiemy, że także w tym przypadku można zachować zasadę obiegu zamkniętego i zatrzymać chleb w cyklu produkcyjnym, nawet gdy nie będzie nadawał się do spożycia.

Przykładem takiego produktu był zaprezentowany przez Katarzynę nasz kraftowy alkohol wysokoprocentowy Okowita Krast.

Wśród pozostałych panelistów IV edycji DemoDay pojawili się także:

  • Legumi, którzy zaprojektowali mobilną wyszukiwarkę najniższych cen i najszybszą dostawę w internetowych sklepach spożywczych 
  • Nielone, czyli najbardziej roślinne mielone z Polski
  • Poley.Me , którzy stworzyli autonomiczny robot barmański, eliminujący kolejki, oszczędza wodę i zwiększa przychody

Dzięki takim wydarzeniom jak DemoDay nowe startupy dostają szansę zaprezentowania swoich pomysłów, które niejednokrotnie zwracają uwagę fundatorów i późniejszych biznesowych partnerów.